Staff Directory

Administration

Heather Harrison

Appointed 2013

Head of School

Keven Kroehler

Appointed 2017

Director of Operations and Facilities

Jordan Brown

Appointed 2020

Middle School Principal

Elizabeth Sanchez

Appointed 2019

Middle School Vice Principal

Angela Drevlow

Appointed 2016

Elementary Principal

Sue Celek

Appointed 1994

Elementary Vice Principal

Dianne McVay

Appointed 1997

Sr. Administrative Assistant

Robin Walker

Appointed 2001

Middle School Administrative Assistant

Ashlee Cowell

Appointed 2012

Admissions Director

Irene Yonkers

Appointed 2020

Admissions Assistant

Eric Choi

Appointed 2013

Director of Network and Information Systems

Terri Rodriguez

Appointed 1999

Educational Technology Director

Paulette Seaman

Appointed 2010

Student Life Director

Polly Ernst

Appointed 2015

Director of Finance and Business

Jennifer Crowell

Appointed 2010

Staff Accountant

Rick Contreras

Appointed 2006

Facilities Manager

Michelle Wess

Appointed 2020

Front Desk Receptionist

Robyn Gundlach

Appointed 2020

Front Desk Receptionist

Health

Kimberly Aneed, RN

Appointed 2020

School Nurse

Carmel Luangrath

Appointed 2022

Health Aide

Advancement

Jennifer Vaughan

Appointed 2022

Director of Advancement

Jackie Amster

Appointed 2022

Events and Alumni Coordinator

Kristi Eisenberg

Appointed 2022

Community Connector

Melody Bausley

Appointed 2022

Community Connector

Institute of the Arts

Christopher Lucas

Appointed 2016

Director of Mariners Institute of the Arts

Sara Lunsford

Appointed in 2016

Theatre Director

Dr. Jiyoung Um

Appointed 2017

Orchestra Director

Christian Lucas

Appointed in 2019

Elementary General Music Teacher

Athletics

David Chavero

Appointed 2022

Athletics Director

Samantha Brooks

Appointed 2015

PE Teacher

Outdoor & After School Staff

Sang Luangrath

Appointed 2020

Campus Security Officer

Debbie Santy

Appointed 2006

After School Program Director

Constance Ash

Appointed 2021

After School Program Staff

Claudine St. Pierre

Appointed 2020

After School Program Aide

Chris Gonzales

Appointed 2020

After School Program Aide

Dominic Gonzales

Appointed 2019

Director of Outdoors

Sonia Diaz

Appointed 1997

Outdoor Aide

Nancy MacLeod

Appointed

Outdoor Staff

Enrichment Specialist

Sharee Pfaff

Appointed 2009

Maker Education Specialist

Chelsea Dogterom

Appointed 2017

Elementary Digital Learning Coach

Jessica Molina

Appointed 2020

TK-3rd Grade Spanish Teacher

Angela Rogers

Appointed 2019

K - 8th Art Teacher

Sandra Gonzales

Appointed 2019

Spanish Teacher

Andrew Rahm

Appointed 2013

Middle School Digital Learning Coach

Kayton Garcia

Appointed 2021

Middle School Arts Specialist

Elementary Faculty and Staff

Karly Hammans

Appointed 2014

Transitional Kindergarten Teacher

Kelly Wu

Appointed 2018, 2022

Transitional Kindergarten Teacher

Lisa Bahadoor

Appointed 2001, 2018

Transitional Kindergarten Aide

Joie Berge

Appointed 2022

Transitional Kindergarten Aide

Kimberly DeAllen

Appointed 1994, 2020

Kindergarten Teacher

Lynda Lynch

Appointed 2007

Kindergarten Teacher

Brandy Gibbs

Appointed 2017

Kindergarten Teacher

Tamara Pope

Appointed 2020

Kindergarten Aide

Emily Humble

Appointed 2021

Kindergarten Aide

Hannah Loula

Appointed 2015

1st Grade Teacher

Tessa Nease

Appointed 2019

1st Grade Teacher

Chelsea Kelso

Appointed 2021

1st Grade Teacher

Judith Bagby

Appointed 2007

1st Grade Aide

Karri Meyer

Appointed 1996

2nd Grade Teacher

Erin Reilly

Appointed 2020

2nd Grade Teacher

Kathryn Seiber

Appointed 2021

2nd Grade Teacher

Lisa Collier

Appointed 2007

3rd Grade Teacher

Linda Pelligreen

Appointed 2020

3rd Grade Teacher

Garret Shipley

Appointed 2019, 2021

3rd Grade Teacher

Sammy Soyring

Appointed 2017

4th Grade Teacher

Taylor Deavitt

Appointed 2022

4th Grade Teacher

Jessica Preece

Appointed 2022

4th Grade Teacher

Kristin Knecht

Appointed 2012

5th Grade Teacher

Abigail Jones

Appointed 2019

5th Grade Teacher

Amanda Majkrzak

Appointed 2019

5th Grade Teacher

Dr. Kristine McCarty

Appointed 2017

Elementary Student Support Specialist

Christina Vanian

Appointed 1996

Elementary Instructional and Math Support

AnneMarie Vander Wal

Appointed 2016, 2021

Resource and Support Specialist

Lauren Moore

Appointed 2022

1st Grade Classroom Aide

Sally Saddik

Appointed 2022

Elementary Reading Intervention Teacher

Middle School Faculty and Staff

Bing Liu

Appointed 2004

6th Grade Science Teacher

Jan Bryant

Appointed 2004

6th Grade English Teacher

Jené Stratton

Appointed 2007

6th Grade Math Teacher

Morgan Knight

Appointed 2014

7th Grade Science Teacher

Amy Green

Appointed 2015

6th Grade History Teacher

John Hellriegel

Appointed 1995

7th Grade Bible Teacher

Kendall Sheck

Appointed 2021

6th Grade Bible Teacher

Cindy Phan

Appointed 2019

7th Grade Math Teacher

Tess King

Appointed 2021

7th Grade World History Teacher

Laceyann Yates

Appointed 2021

7th Grade English Teacher

Tami Thurston

Appointed 1999

Middle School Instructional Facilitator

Tim Bahadoor

Appointed 1997

8th Grade Bible Teacher

Brian Jones

Appointed 2002

8th Grade History Teacher

Peter Dogterom

Appointed 2020

Middle School Student Support Aide

Anarosa Viveros

Appointed 2022

8th Grade English Teacher

Chris Spurgin

Appointed 2010

8th Grade Math Teacher

Crystal Willis

Appointed 2014

Middle School Student Support Specialist

Chris Carpenter

Appointed 2017

8th Grade Science Teacher

Cindy Shaw

Appointed 2022

Middle School Student Support Specialist

Matt Fan

Appointed 2019

Middle School Math Specialist

Noah Moore

Appointed 2022

6th Grade Bible Teacher

TOP